Parim viis ennast ja oma lähedasi gripi eest kaitsta on teha iga aasta hooajaline  gripivaktsiin. 

Mis on gripp?

Gripp on nakkav hingamisteede haigus, mis võib põhjustada tõsiseid tervisega  seotud tüsistusi ning keerulisematel juhtudel on vajalik haiglaravi ning võib  põhjustada enneaegseid surmasid. 

Kuidas gripp levib?

Gripiviirus levib inimeselt inimesele otsese kontakti kaudu aevastamisel või  köhimisel lenduvate piiskade abil. Samuti võib viirus levida läbi kaudse kontakti  köhimisel, aevastamisel ja nuuskamisel saastunud käte või kontaktpindade  vahendusel (näiteks uste käepidemed). 

Millised on gripi sümptomid?

Gripi vastu vaktsineerimine on oluline, kuna gripp on väga raskelt kulgev haigus. Gripile on omane kõrge palavik, tugev nõrkus, jõuetus, lihase-liigesevalud ja kuiv  ning kinnine köha. Gripi tüsistusteks võivad olla kopsupõletik, kõrvapõletik,  põskkoopapõletik, dehüdratsioon ja krooniliste haiguste süvenemine nagu  südamepuudulikkus, astma või diabeet.  

Kuidas grippi ennetada?

Gripist hoidumise parim viis on vaktsineerimine. Soovitame alustada  vaktsineerimisega septembri lõpust või oktoobri algusest, et tagada tõhus kaitse  gripi haigestumise kõrgperioodiks november-märts.  

Miks tuleb iga-aastaselt gripi vastu vaktsineerida?

Gripp põhjustavad eri tüüpi tüved, mis võivad igal aastal muutuda. Seetõttu gripi  tüvede iga-aastane muutumine ning vaktsiini kaitse kestus tõttu on soovitatav vaktsineerida kord aastas. 

Keda gripi vastu vaktsineerida?

Vaktsineerimist gripi vastu võivad vastunäidustuste puudumisel teha kõik alates 6-  elukuust. Eriti oluline on see riskirühma kuuluvad inimesed: vanus >60 a, kroonilise  haiguse põdejad (nt diabeet, kõrge vererõhk, kopsuhaigused), rasedad,  väikalapsed. Samuti need inimesed, kes töötavad asutustes, kus puutuvad kokku paljude inimestega või riskirühma kuuluvate sihtrühmadega (nt koolid, lasteaiad,  tervishoiuasutustused, hooldekodud, sotsiaalhoolekanne, kaubanduskeskus); aga  ka need, kelle pere lähiringkonnas on mõni eakas, rase, laps, kroonilist haigust  põdev inimene.

Vaktsineerimine on vastunäidustatud:

Vastunäidustatud inimestele, kellel on:

munavalgu ülitundlikkus; 

vaktsiini muude koostisosade ülitundlikkus; 

ägeda palavikulise haiguse korral tuleb vaktsineerimine edasi lükata, kuni  on tervenetud.  

Vaktsineerimiseks kasutame neljavalentseid gripivaktsiine. 

Influvac Tetra 

Vaxigriptetra 

Pärast vaktsineerimist inimese immuunsüsteem hakkab tootma antikehasid, mis  kaitsevad grippi haigestumise eest. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma  10–14 päeva pärast vaktsineerimist ja selle mõju kestab kuni aasta. 

Rasedate vaktsineerimisel, saab lisaks rasedale kaitse ka tema last alates sünnist  kuni alla 6 kuu vanuseni, raseduse ajal emalt lapsele kanduva kaitse kaudu.

Foto: Andrea Piacquadio

Vaktsineerimine kontoris

Telli vaktsineerimine kontorisse!

Hoolime koos sinu töötajate tervisest! Pakume personalile mugavat vaktisneerimisteenust (hooajaline gripp, Covid-19) teile sobival ajal ja kohas.

Loading...